Minerały krytyczne w Ameryce Łacińskiej, Afryce oraz USA
Władze państw oraz mieszkańcy Ameryki Łacińskiej są podzieleni w temacie kosztów wydobycia i korzyści płynących z rozwoju branży minerałów krytycznych. Tymczasem konkurencja między mocarstwami o zabezpieczenie łańcuchów dostaw potęguje zainteresowanie tamtejszymi zasobami minerałów i pierwiastków ziem rzadkich. W Ameryce Łacińskiej szczególnie bogate są złoża miedzi (40% światowych rezerw) i litu (60% światowych rezerw), zwłaszcza w Chile, Boliwii, Peru i Argentynie. Z kolei Brazylia posiada trzecie co do wielkości światowe rezerwy niklu i pierwiastków ziem rzadkich.
Demokratyczna Republika Konga dostarcza 70% światowej produkcji kobaltu – podstawowego składnika akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Republika Południowej Afryki produkuje 75% dostępnej na rynkach platyny i 50% palladu. Mozambik i Madagaskar posiadają jedne z największych złóż grafitu na świecie, a w Zimbabwe znajdują się największe złoża cezu, kluczowego metalu wykorzystywanego w systemach GPS i 5G.
Oparty na sztucznej inteligencji i stworzony przez rząd USA podczas prezydentury Joe Bidena program, którego celem jest przewidywanie podaży i ceny minerałów krytycznych, został przekazany pod kontrolę organizacji non-profit, która ułatwia kopalniom, inwestorom i producentom zawierać umowy i prowadzić interesy. Do Critical Minerals Forum dołączyło 30 firm, a jej zadaniem jest pomagać w ograniczeniu zależności od Chin poprzez podpisywanie większej liczby umów na dostawy metali z zachodnimi kopalniami.