Eutanazja i samobójstwo wspomagane w Europie
Brytyjski rząd ocenił wpływ przygotowywanej ustawy o osobach nieuleczalnie chorych na dane finansowe proponowanych przepisów o samobójstwie wspomaganym. Zgodnie z raportem ok. 1300 osób może ubiegać się o samobójstwo wspomagane w pierwszym roku dostępności usługi, a liczba ta może potencjalnie wzrosnąć do ponad 4,5 tys. pacjentów w dziesiątym roku obowiązywania ustawy. Ustalono również, że koszty opieki zdrowotnej nad pacjentami pod koniec ich życia można obniżyć o szacunkowo 10 mln funtów szterlingów w pierwszym roku świadczenia usług samobójstwa wspomaganego i o prawie 60 mln funtów szterlingów po 10 latach działania programu.
Rozwój wydarzeń w Wielkiej Brytanii odzwierciedla rosnący trend w krajach Europy Zachodniej. Różne formy wspomaganego samobójstwa są już legalne w Austrii, Belgii, Luksemburgu, Holandii, Hiszpanii i Szwajcarii. Wspomagane umieranie może odnosić się zarówno do eutanazji, jak i wspomaganego samobójstwa. W przypadku eutanazji lekarz podaje pacjentowi lek w celu celowego zakończenia jego życia. W przypadku wspomaganego samobójstwa pacjentowi przepisuje się zgodnie z prawem leki, które musi przyjąć sam, aby zakończyć swoje życie.
W kilku krajach, które zalegalizowały eutanazję, rośnie liczba osób, które się na nią zdecydowały. W Holandii liczba pacjentów, którzy zmarli w wyniku eutanazji, wzrosła o 87% w 2023 r. w porównaniu z 2013 r. Liczba przeprowadzanych eutanazji rocznie rośnie również w Belgii.