Rozwój energii wiatrowej w Europie – Niemcy, Finlandia i państwa bałtyckie
Europa ma już prawie 250 GW mocy wiatrowej na lądzie. Według WindEurope 75% wszystkich turbin wybudowanych w Unii Europejskiej do 2030 r. będzie na lądzie, co zwiększy ich łączną moc do 304 GW. Szczególnie szybko wiatrowe inwestycje lądowe rozwijają się w Niemczech, Polsce, na Litwie, w Łotwie i Estonii – państwach, które zostały szczególnie dotknięte kryzysem energetycznym (eksplozją Nord Stream 2 i rosyjskim szantażem energetycznym). Dzięki energii z wiatru Europa może już uniknąć sprowadzania 100 mld metrów sześciennych (bcm) paliw kopalnych rocznie. Do 2030 r. wartość ta ulegnie podwojeniu, jeśli zostaną osiągnięte założone cele.
W Finlandii moc energii wiatrowej wzrosła ponad dwukrotnie od 2020 r., dostarczając 1/4 energii w kraju, a po wyłączeniu elektrowni Salmisaari w Helsinkach na początku kwietnia br. udział węgla w miksie energetycznym kraju spadł do mniej niż 1%. W 2019 r. fiński parlament postanowił niemal jednogłośnie zakazać stosowania węgla do celów energetycznych w ciągu 10 lat. Kompleksowy zestaw przepisów połączono z programami wsparcia i finansowaniem w wysokości 22,8 mln euro ukierunkowanym na innowacyjne technologie energetyczne i inwestycje. Obecnie energia wiatrowa jest „największym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy Finlandii”, a jej wartość wynosi 26 mld euro. To 44% całego zielonego przemysłu.
Obecnie 14 państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obsługuje systemy energetyczne bez węgla, a celem kolejnych 13 jest rezygnacja z węgla do 2030 r.