PL | EN

Rozmowy gospodarcze między UE a ZEA, Indiami a Wielką Brytanią oraz Szwajcarią a Malezją

Unia Europejska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) ogłosiły rozpoczęcie negocjacji nad umową pogłębiającą współpracę gospodarczą. Rozmowy koncentrują się na handlu towarami i usługami, inwestycjach oraz współpracy w kluczowych sektorach, takich jak energia odnawialna, zielony wodór i surowce krytyczne. Celem jest redukcja ceł i barier handlowych, poprawa dostępu do rynków oraz rozwój przemysłu, opieki zdrowotnej, logistyki i sztucznej inteligencji. UE jest drugim co do wielkości partnerem handlowym ZEA, stanowiącym 8,3% jej całkowitego handlu towarami niepochodzącymi z ropy naftowej.

Wielka Brytania i Indie osiągnęły porozumienie na poziomie 90% w sprawie umowy o wolnym handlu, z planami finalizacji jej jeszcze w tym roku. Główne kwestie obejmują zniesienie ceł na eksport szkockiej whisky i samochodów do Indii oraz rozwiązanie problemu wiz dla indyjskich pracowników. Pozostałe nierozstrzygnięte kwestie dotyczą ceł na leki, rolnictwa oraz próśb Indii o zwolnienie z brytyjskiego podatku węglowego. Negocjacje toczą się równolegle z rozmowami na temat porozumienia inwestycyjnego, które ma na celu ochronę inwestycji i ułatwienie dostępu dla brytyjskiego sektora finansowego.

​Szwajcaria, wraz z pozostałymi państwami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), zakończyła negocjacje umowy o wolnym handlu z Malezją, piątą gospodarka Azji Południowo-Wschodniej. Porozumienie ma na celu wzmocnienie stosunków gospodarczych, zwiększenie wymiany handlowej i inwestycji oraz zawiera zobowiązania dotyczące zamówień publicznych, praw człowieka, ochrony środowiska i praw pracowniczych.

Pozostałe wydania