PL | EN

Sytuacja wewnętrzna w Syrii, Alawici i pomoc międzynarodowa

Tymczasowy prezydent Syrii Ahmad asz-Szara podpisał porozumienie o zawieszeniu broni z kurdyjskim organem władzy, Syryjskimi Siłami Demokratycznymi. Porozumienie oznacza koniec działań wojennych między wspieranymi przez Turcję siłami syryjskimi, a wspieranymi przez USA siłami kurdyjskimi. Określa ono również połączenie sił kurdyjskich z armią syryjską oraz przenosi ok. 30% wcześniej kontrolowanego przez Kurdów obszaru na granicy z Irakiem i Turcją pod kontrolę syryjskiego rządu centralnego.

Chociaż syryjski rząd tymczasowy obiecał chronić mniejszości religijne i etniczne, to według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii w marcu br., w wyniku wybuchów przemocy w Syrii, zginęło ponad 1500 osób, w tym ponad 1000 cywilów. Ofiary należą głównie do mniejszości alawickiej, z której pochodzi obalony prezydent Syrii Baszszar al-Asad. Alawici, odłam szyickiego islamu, stanowią ok. 10% populacji Syrii, która w większości jest sunnicka.

Unia Europejska zobowiąże się do przekazania funduszy na pomoc humanitarną oraz odbudowę Syrii. Kanada złagodzi natomiast sankcje wobec tego kraju i zapewni prawie 60 mln dol. na pomoc humanitarną, aby „wesprzeć demokratyzację, stabilizację i dostarczanie pomocy do Syrii i w jej obrębie w tym okresie przejściowym”.

Pozostałe wydania