Jak ekstremalne zjawiska pogodowe i internet wpływają na dzieci?
Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, burze i powodzie, poważnie zakłóciły edukację milionów dzieci na całym świecie, a w samym 2024 r. wpłynęły na 242 mln uczniów. Te zakłócenia, potęgowane przez zmiany klimatyczne, często prowadzą do zamknięcia szkół, szczególnie w krajach o niskich dochodach. Na przykład na Filipinach wysokie temperatury doprowadziły do częstych odwołań zajęć, a powodzie w Pakistanie uniemożliwiły wielu uczniom, zwłaszcza dziewczętom, powrót do nauki. Eksperci apelują o uczynienie szkół bardziej odpornymi na zmiany klimatyczne poprzez poprawę infrastruktury i dostosowanie metod nauczania.
Rząd Albanii wprowadził roczny zakaz korzystania z aplikacji TikTok, obowiązujący od 13 marca 2025 r., w odpowiedzi na obawy dotyczące przemocy i zastraszania wśród dzieci. Decyzja została podjęta po konsultacjach z 65 tys. rodziców i nauczycieli, z których większość poparła zakaz. Wywołał on jednak kontrowersje i oskarżenia o cenzurę ze strony opozycji, która twierdzi, że jest to próba stłumienia wolności słowa przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 11 maja br.
Grecja wprowadza aplikację Kids Wallet, weryfikującą wiek użytkowników i zwalczającą uzależnienie od internetu wśród nieletnich. Aplikacja wykorzystuje cyfrowy identyfikator rodzica lub opiekuna, potwierdzony przez narodowy system autoryzacji TaxisNet. Rodzice mogą zarządzać profilem dziecka, ustalać, z jakich aplikacji może ono korzystać, jakie są limity czasowe oraz blokować określone aplikacje. Rząd grecki zapowiedział dostępność na poziomie ogólnokrajowym w ciągu miesiąca. Chce również zachęcić UE do wprowadzenia podobnych regulacji.