Sektor rolno-spożywczy: Brazylia, USA, UE i Wielka Brytania
Brazylia – największy eksporter kurczaków na świecie – potwierdziła pierwszy wybuch ptasiej grypy na fermie drobiu. W rezultacie Chiny, główny jego nabywca, oraz Unia Europejska wprowadziły zakaz importu drobiu z całego terytorium Brazylii. Restrykcje dotyczą również handlu z innymi największymi klientami Brazylii, jak Japonia, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ognisko choroby zostało zidentyfikowane na farmie zaopatrującej brazylijską firmę Vibra Foods, powiązaną z Tyson Foods, w stanie Rio Grande do Sul. W ub.r. eksport brazylijskiego mięsa drobiowego osiągnął wartości ok. 10 mld dol., co stanowiło ok. 35% światowego handlu.
Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa tamtejsi producenci odchodzą od mycia kurczaków chlorem i produkcji wołowiny karmionej hormonami. Metody te są nielegalne w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii oraz wzbudzają obawy brytyjskich konsumentów w świetle nowej umowy handlowej z USA. Amerykańscy farmerzy nadal mogą używać chlorowania oraz innych środków dezynfekujących w celu usunięcia szkodliwych bakterii. UE zakazała tej praktyki w 1997 r., co doprowadziło do długotrwałego sporu o import drobiu z USA.
Zgodnie z raportem Komisji Europejskiej, dotyczącym sektora rolno-spożywczego, 2024 r. był rekordowy pod względem eksportu oraz importu, a bilans handlowy UE w tym sektorze wyniósł prawie 64 mld euro. Największym importerem unijnych produktów była Wielka Brytania, spadł natomiast eksport do Chin i Rosji. Wielka Brytania, Ukraina i Brazylia to z kolei najwięksi importerzy towarów do Unii, a najwyraźniej spadł import z Rosji oraz Australii.