PL | EN

Zanieczyszczenie wód antybiotykami i ozonowanie wody w rzekach

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu McGilla oszacowali skalę globalnego zanieczyszczenia rzek spowodowanego stosowaniem antybiotyków przez ludzi. Zgodnie z wynikami badania 8,5 tys. t antybiotyków – prawie ⅓ tego, co ludzie spożywają rocznie – trafia każdego roku do systemów rzecznych na świecie, nawet po przepłynięciu przez systemy ściekowe. Zanieczyszczenie to jest na tyle wysokie, że może przyczyniać się do wystąpienia lekooporności i szkodzić życiu wodnemu. Zespół badawczy posiłkował się danymi terenowymi z prawie 900 rzek, odkrywając, że największe zagrożenie może stwarzać amoksycylina. W badaniu wzięto pod uwagę tylko antybiotyki spożywane przez ludzi, bez tych pochodzących z hodowli zwierząt gospodarskich czy fabryk farmaceutycznych.

Firma Severn Trent Water jako pierwsza w Wielkiej Brytanii wykorzystuje technologię pompowania ozonu do rzeki w celu zmniejszenia zanieczyszczeń. W ten sposób oczyszcza rzekę Teme w hrabstwie Shropshire. Jakość wody została tam uznana za słabą z powodu wysokiego poziomu bakterii Escherichia coli ze ścieków i spływu wód rolniczych podczas powodzi. Technologia ozonowania wody nie usuwa jednak farmaceutycznych substancji chemicznych.

Południowokoreańscy badacze opracowali dokładniejszą metodę wykrywania zanieczyszczeń kałowych w wodzie przy użyciu markerów ludzkiego wirusowego DNA. Pozwala ona śledzić nawet niewielkie zanieczyszczenia i określać, czy pochodzą one od ludzi, zwierząt czy z wielu źródeł. Zanieczyszczenie kałowe wody dotyka prawie 2 mld ludzi na świecie, a ulepszone testowanie pozwoli reagować szybciej i dokładniej na tego typu zagrożenia.

Pozostałe wydania