Wpływ migracji na populację Europy
W 2023 r. liczba urodzeń w Unii Europejskiej spadła o rekordowe 5,4%, do 3,67 mln dzieci, co oznacza niemal dwukrotnie mniej niż 60 lat temu. Najniższe wskaźniki odnotowano m.in. w Bułgarii i Rumunii, a średnia dzietność w UE spadła do 1,48. Rośnie jedynie odsetek dzieci migrantów – w latach 2014–2023 w większości krajów UE liczba urodzeń wzrosła średnio o 5,3%. W Polsce wzrost wyniósł aż 645%, głównie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Luksemburgu dzieci migrantek stanowiły 67% noworodków.
Od ponad dekady organizacje humanitarne ratują migrantów na Morzu Śródziemnym i nie czują wsparcia Unii Europejskiej. SOS Humanity krytykuje brak reakcji i umów UE z Libią i Tunezją, mimo doniesień o torturach i przemocy wobec migrantów. Od 2014 r. w Morzu Śródziemnym utonęło prawie 32 tys. osób. Organizacja apeluje o wspólny europejski program ratunkowy. Austriacki ekspert ds. migracji oraz współzałożyciel think tanku European Stability Gerald Knaus podkreśla potrzebę polityki opartej na praworządności i godności, a nie populizmie.
Portugalska policja aresztowała 13 osób podejrzanych o udział w procederze korupcyjnym, który umożliwił nielegalne uzyskanie pozwoleń na pobyt dla ponad 10 tys. migrantów dzięki fałszywym umowom o pracę. Wśród zatrzymanych są prawnik, biznesmeni i urzędnik MSZ. Rząd planuje deportację 18 tys. nieudokumentowanych migrantów, głównie z Azji Południowej. Imigracja staje się też kluczowym tematem kampanii przed wyborami 18 maja. Krytycy zarzucają rządowi wykorzystywanie migrantów do celów politycznych.