PL | EN

AI dla przestrzeni miejskiej, recyklingu i projekt GPS na Księżycu

Finansowani przez UE naukowcy wykorzystują w projekcie AMIGOS sztuczną inteligencję oraz analizę danych, aby ułatwić ruch ludzi w miastach, czyniąc środowiska miejskie bezpieczniejszymi i bardziej zielonymi. Jednym z poligonów doświadczalnych jest podmadryckie Las Rozas, gdzie kamery AI analizują ruch pieszy i ruch uliczny, aby zrozumieć, jak można lepiej wykorzystać przestrzeń miejską. Z kolei w Kopenhadze w ramach projektu ELABORATOR inteligentne kamery są wykorzystywane do analizy przepływu ruchu i badania sytuacji, w których doszło do wypadku lub udało się go uniknąć. W podparyskiej Issy-les-Moulineaux oparty na AI system dynamicznych znaków drogowych reguluje ruch pieszy i rowerowy.

W ramach hiszpańskiego projektu LUPIN nawigacja satelitarna trafi… na Księżyc. LUPIN firmy GMV oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie wykorzystywał krążące wokół Księżyca satelity, aby ułatwić nawigację na jego powierzchni. Przedsięwzięcie pomoże astronautom, przemysłowcom i przyszłym osadnikom w łatwiejszym poruszaniu się po powierzchni Księżyca.

Aby poradzić sobie z rosnącą ilością odpadów elektronicznych, finansowana przez UE i działająca na słoweńskim Instytucie Jožefa Stefana inicjatywa badawcza o nazwie ReconCycle stworzyła roboty, które mogą się rekonfigurować do różnych zadań podczas recyklingu zmieniających się z czasem e-odpadów. Zespół opracował adaptowalne roboty wspierane przez AI do wyjmowania baterii z czujników dymu i liczników ciepła kaloryferowego. W UE każdego roku wytwarza się prawie pięć mln t e-śmieci (ok. 11 kg na osobę). Mniej niż 40% z nich jest poddawane recyklingowi.

Pozostałe wydania