Pride Month 2025 i badanie osób LGBTQ uprawiających sport
Ministerstwa spraw zagranicznych Kanady, Australii, Brazylii i wielu krajów europejskich wydały w sobotę oświadczenie, w którym uczczono prawa osób LGBT. Stanów Zjednoczonych, które podjęły działania w celu zniesienia ochrony praw obywatelskich od czasu wyboru prezydenta Donalda Trumpa, nie było wśród sygnatariuszy oświadczenia. Pod słowami o państwach, które „mówią i działają jak jeden mąż, aby bronić praw osób LGBTQI”, używając skrótu dla lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interseksualnych, podpisały się m.in. także Hiszpania, Belgia, Kolumbia oraz Irlandia.
Ubrani w wielokolorowe flagi uczestnicy z całego świata zbierali się w czerwcu na wydarzeniach Pride – miesięcznym święcie społeczności LGBTQ, które symbolizuje również trwającą walkę o równe prawa i integrację. Jednym z największych wydarzeń był nowojorski Pride March 2025. CBS News przygotowało przegląd zdjęć z wydarzeń Pride z całego świata.
Badanie dotyczące nastolatków transpłciowych i zróżnicowanych płciowo (TGD) wykazało, że osoby uprawiające sport mają lepsze zdrowie psychiczne niż te, które tego nie robią. Przeprowadzone przez amerykańskie uniwersytety badanie analizuje związki między uprawianiem sportu a objawami depresji i lęku, a także bierze pod uwagę „pozycje społeczne i doświadczenia związane z prześladowaniem na tle uprzedzeń, specyficzne dla orientacji seksualnej, tożsamości płciowej i/lub ekspresji płciowej”. Zdaniem autorów pracy zakaz uprawiania sportu dla młodych osób transseksualnych może mieć dla nich katastrofalne skutki.