Energia w Afryce: ofensywa Rosjan i rezygnacja Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania wycofała się z projektu przesyłu kablami podmorskimi energii generowanej przez wiatr i słońce Afryki Północnej i zwróci się ku innym, mniej ryzykownym przedsięwzięciom. Brytyjczycy nie będą już wspierać projektu z Marokiem o wartości 33 mld dol., ze względu na „wysoki poziom ryzyka inherentnego, związanego zarówno z dostawą, jak i bezpieczeństwem”. Inicjatywa ta miała dostarczyć równowartość 8% obecnego zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na energię elektryczną, czyli dla ok. 7 mln gospodarstw domowych.
Rosja i Mali podpisały umowy o wzmocnieniu więzi handlowych i gospodarczych. Jednym z elementów współpracy jest aktywność w dziedzinie energetyki jądrowej. Już wcześniej oba państwa omawiały projekt budowy w Mali zaprojektowanej przez Rosję elektrowni jądrowej o niskiej mocy. Na początku czerwca br. ruszyła natomiast wspierana przez Rosję budowa nowej rafinerii złota.
Egipski EGAS przyznał cztery bloki na Morzu Śródziemnym międzynarodowym firmom, które zainwestują 245 mln dol. w wywiercenie co najmniej 13 nowych odwiertów eksploracyjnych. Władze Egiptu starają się zwiększyć również produkcję ropy naftowej, a jedną z wybranych firm jest rosyjska spółka Lukoil Overseas Egypt Limited, która przeprowadzi badania sejsmiczne 3D i wywierci sześć odwiertów poszukiwawczych na Pustyni Arabskiej.