PL | EN

Ekonomia: złoto Gujany, rolnictwo Nigerii i sytuacja w Argentynie

Na prośbę rządu Stanów Zjednoczonych Gujana zobowiązała się powstrzymać przemyt złota przez granicę z sąsiedniej Wenezueli. Zdaniem urzędników objęte sankcjami wenezuelskie złoto jest mieszane ze złotem wydobywanym w Gujanie, a następnie jako lokalna produkcja sprzedawane na rynki w m.in. USA, Kanadzie i na Bliskim Wschodzie. Złoto jest drugim najważniejszym produktem eksportowym Gujany po ropie naftowej, przynosząc w 2024 r. prawie miliard dol. dochodu. Gujańczycy wyprodukowali wtedy 434 tys. uncji złota.

Nigeria i Brazylia podpisały umowę o wartości miliarda dol. w celu pobudzenia nigeryjskiego rolnictwa, bezpieczeństwa żywnościowego, energetyki i obronności. Porozumienie to obejmie m.in. dostawę zmechanizowanego sprzętu rolniczego, organizację szkoleń i centrów serwisowych w Nigerii. Tamtejsze rolnictwo jest w dużej mierze dostosowane do potrzeb rolników, a władze Nigerii chciałyby przejść na uprawy wielkoobszarowe, zreformować rolnictwo, energetykę, edukację i finanse publiczne oraz osiągnąć bilion dol. wartości gospodarki do 2030 r.

W Argentynie stopa bezrobocia wzrosła do 7,9% w I kwartale 2025 r., co jest najwyższym poziomem od III kwartału 2021 r. Bez pracy pozostaje prawie 2 mln mieszkańców obszarów miejskich. Stopa zatrudnienia wynosi obecnie 44,4% (ponad 13 mln osób), przy czym 42% osób pracuje na czarno, a ponad 36% nie odprowadza składek emerytalnych. Jednocześnie w pierwszym kwartale 2025 r. PKB Argentyny wzrósł o prawie 6% rok do roku i o 0,8% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2024 r., a konsumpcja prywatna wzrosła o prawie 3%.

Więcej informacji:
Pozostałe wydania