PL | EN

Zmiany klimatu, klęski żywiołowe i zapotrzebowanie na prąd w Azji i Europie

W 2024 r. burze i powodzie w Europie dotknęły łącznie 413 tys. osób, były odpowiedzialne za śmierć kilkuset osób i spowodowały co najmniej 18 mld euro strat. Pożary na Starym Kontynencie dotknęły natomiast 42 tys. osób. Według aktualnego raportu o stanie klimatu unijnego programu Copernicus (C3S) 45% dni w Europie było znacznie cieplejszych niż średnia, a 12% było najcieplejszych w historii. Światowa Organizacja Meteorologiczna podkreśla natomiast, że „​​Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem i doświadcza poważnych skutków ekstremalnych warunków pogodowych i zmiany klimatu”. 

Tegoroczna fala sezonowych letnich upałów w Indiach i Pakistanie rozpoczęła się już w kwietniu, o miesiąc wcześniej niż zwykle. Setki milionów mieszkających tam ludzi znalazło się na granicy przeżywalności, a upały o prognozowanej temperaturze prawie 50°C są ogromnym obciążeniem dla dostaw energii, upraw i środków do życia. W ostatnich dekadach ekstremalne upały zabiły w Indiach i Pakistanie dziesiątki tysięcy ludzi, a eksperci klimatyczni ostrzegają, że do 2050 r. Indie będą jednym z pierwszych miejsc, w których temperatury przekroczą granice przeżywalności.

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) rekordowo wysokie temperatury przyczyniły się w 2024 r. do wzrostu światowego zużycia energii elektrycznej o 2,2%. Fale upałów zwiększyły zapotrzebowanie ludzi na chłodzenie, czemu towarzyszył wzrost zużycia energii w przemyśle, transporcie, centrach danych i sztucznej inteligencji. Na przykład fale upałów w Chinach i Indiach przyczyniły się do ponad 90% całkowitego rocznego wzrostu zużycia węgla na świecie.

Pozostałe wydania