PL | EN

Żywy materiał budowlany, zielony cement i dom odporny na pożary

Naukowcy z ETH w Zurychu opracowali nowy materiał budowlany – żywy żel do druku 3D. To zawierający sinice materiał fotosyntetyczny, który usuwa również dwutlenek węgla z powietrza. Bakterie wykorzystują światło słoneczne do produkcji biomasy i jednocześnie uruchamiają formowanie minerałów, które wiążą węgiel w stabilnej formie. Zaprojektowane przez Szwajcarów hydrożele znalazły już zastosowanie w architekturze, a żywe instalacje zaprezentowano w Wenecji i Mediolanie, łącząc design, zrównoważony rozwój i naukę o życiu.

Korzystając z AI oraz modelowania komputerowego eksperci ze szwajcarskiego Instytutu Paula Scherrera znaleźli sposób na drastyczne zmniejszenie śladu węglowego powstającego podczas produkcji cementu poprzez przeprojektowanie stosowanej receptury. Ich system symuluje tysiące kombinacji składników, wskazując te, które sprawiają, że cement jest mocny, a jednocześnie emituje znacznie mniej dwutlenku węgla. W swoim modelu naukowcy skupili się na zastąpieniu części klinkieru alternatywnymi materiałami cementowymi.

W Nowej Południowej Walii australijskie Klaus Carson Studio zaprojektowało Ironbark House – dom wysoce odporny na pożary, szczególnie dotkliwe w tamtejszym buszu. Kluczowym elementem projektu są faliste panele ze stali pokrytej powłoką o nazwie zincalume. Dom składa się z dwóch brył przypominających stodołę i garażu. Każda z tych brył została ustawiona i zorientowana na działce zgodnie z wytycznymi odnośnie pożaru buszu oraz bezpiecznymi granicami między budynkiem a otaczającą go roślinnością.

Pozostałe wydania