PL | EN

Ochrona przyrody: Velo de la Novia, Raja Ampat oraz Isla Arena

Władze Peru utworzyły dwa obszary ochrony przyrody: Velo de la Novia w regionie Ukajali (15 tys. ha lasów deszczowych Amazonii) oraz Regionalny Obszar Ochrony Przyrody Medio Putumayo-Algodón na północy Peru (283 tys. ha terenów zalewowych, bagien i lasów). W tym drugim przypadku wzmocniono prawa terytorialne i możliwość korzystania z zasobów natury 16 lokalnych społeczności tubylczych. Przez lata nielegalna wycinka i górnictwo zagrażały zarówno unikalnej bioróżnorodności regionu – w tym zagrożonym gatunkom, jak ariranie amazońskie, inie amazońskie i wełniaki – jak i życiu rdzennej ludności, która o nią dba.

Rząd Indonezji cofnął pozwolenie na wydobycie niklu dla czterech firm działających w Archipelagu Raja Ampat. To tzw. Trójkąt Koralowy – łańcuch wysp we wschodniej prowincji Papui Zachodniej i jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie ekosystemów morskich na Ziemi. Rząd powołał się na naruszenia przepisów ochrony środowiska i przychylił do zdania ekologów, twierdzących, że prace górnicze stanowią poważne zagrożenie dla raf koralowych i życia morskiego w regionie.

Na meksykańskim Jukatanie budowa drogi łączącej stały ląd z wioską rybacką Isla Arena podzieliła rosnący tam las namorzynowy i odcięła dopływ wody z podziemnych rzek do jednej z jego części. Las zaczął zanikać, a wraz z nim populacje ryb i dzikich zwierząt. Lokalna społeczność postanowiła jednak przywrócić przepływ wody i ekosystem namorzynowy, kopiąc ręcznie i w głębokiej wodzie kanały pływowe. Udało się już otworzyć 9 km kanałów, a do zdegradowanego lasu wróciły m.in. flamingi.

Pozostałe wydania