
Czy Gruzję da się uratować przed autorytaryzmem?
W tym odcinku podcastu Fundacji Off The World rozmawiamy o aktualnej sytuacji w Gruzji, protestach, które się nie kończą, i perspektywach, które są nie są optymistyczne.
Ten stan utrzymuje się od zeszłorocznych wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła partia Gruzińskie Marzenie, a opozycja uznała je za sfałszowane, ponieważ pojawiły się liczne nieprawidłowości. Partie opozycyjne odmówiły zasiadania w nowym parlamencie, aby nie legitymizować tego, co się wydarzyło. To też sprawia, że Gruzińskie Marzenie ma ogromną władzę, stara się osiągnąć pełną kontrolę nad państwem, a jego działania mają z demokracją niewiele wspólnego.
Nowy parlament Gruzji przyjął m.in. ustawę o tzw. zagranicznych agentach i wprowadził obowiązek zgody władz na finansowanie organizacji pozarządowych z zagranicznych grantów. W dalszych perspektywach są kolejne działania oddalające Gruzję od Europy i Zachodu, plany delegalizacji opozycji i podążanie w stronę autorytarnego modelu państwa.
Co zmieniło się po dojściu Gruzińskiego Marzenia do władzy, jak duże aktualnie są protesty i w co wierzą ich uczestnicy, czy w Gruzji jest obecnie bezpiecznie, czy sankcje międzynarodowe mogą zadziałać – o tym rozmawiamy z Wojciechem Wojtasiewiczem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.